جراحی لاپاراسکوپی فتق کشاله ران (Lap Inguinal Hernia)

جراحی لاپاراسکوپی فتق کشاله ران (Inguinal Hernia)


در ایالات متحده سالیانه به طور تقریبی  750,000 عمل  جراحی فتق کشاله ران (Inguinal herniaorrhaphies) انجام می شود. میزان وقوع فتق های غیر مستقیم (Indirect) در مقابل فتق های مستقیم (Direct) نسبت 2 به1 دارد.
70 تا 75  درصد کل فتق های دیواره شکمی در ناحیه گروئین (Groin) اتفاق می افتد و عمدتا در سمت راست بدن ایجاد می شود[1]. فتق های کشاله ران 96% از فتق های ناحیه گروئین را به خود اختصاص می دهند و 20% این نوع فتق ها به صورت دو طرفه (Bilateral) ایجاد می شود. ریسک وقوع فتق کشاله ران 10% گزارش شده که این احتمال در مردان نسبت به زنان 9 به 1 می باشد[1].
محصولاتی که در جراحی فتق مورد استفاده قرار می گیرند- از جمله مش  – می توانند باعث ایجاد تاثیرات بلند مدت در ترمیم فتق مانند عدم احساس درد در ناحیه فتق جراحی یافته بطور مادام العمر شوند.

کمپانی اتیکون  سری از مش ها ومحصولات مرتبط با جراحی لاپاراسکوپی فتق کشاله ران را عرضه کرده است:
 
ETHICON SECURESTRAP™ 5mm Absorbable Strap Fixation Device
این ابزار جهت فیکس کردن مش از جمله مش هایی با منافذ بزرگ کاربرد دارد که از دو نقطه متقابل تثبیت مش را ممکن می سازد.  پس از عبور از تروکار 5 میلی متری در زوایای مختلف به بهترین حالت تثبیت مش را انجام داده و ثبات مطمئنی را در طول دوره ترمیم بافت ( رشد رشته های کلاژن درون منافذ مش) با مش فراهم ساخته و از جابجایی مش جلوگیری می کند.

 
ULTRAPRO™ Partially Absorbable Lightweight Mesh
اولتراپرومش یک مش نیمه جذبی با منافذ بزرگ می باشد که به جراح این امکان را می دهد تا ترمیم فتق های مختلف را با تکنولوزی تک پورت   به انجام رساند. طراحی منافذ بزرگتر اولتراپرومش امکان رشد بافت  را درون آن به طور عالی امکان پذیر ساخته و از طرفی ترکیب نیمه جذبی این مش منجر به کاهش میزان جسم خارجی در بدن در مقایسه با مش های غیر قابل جذب (پرولن مش ها) شده است.

 
ENDOPATH® XCEL™ Trocars
تروکارهای ENDOPATH®XCEL در واقع ابزاری جهت دسترسی به محوطه شکمی  در طول جراحی های لاپاراسکوپی می باشند  :
حداکثر استقامت درون دیواره شکمی: در سطح کانولای تروکار شیارهایی تعبیه شده که حداکثر استقامت را درزمان جایگذاری از میان محوطه شکمی فراهم ساخته و از خم شدن کانولا یا جابجایی آن حین تعویض ابزارهای لاپاراسکوپی ممانعت بعمل می آورد.
حداکثر قدرت درز گیری (seal):  مکانیزمCAP  REDUCER  باعث حفظ گاز CO2  درون محوطه شکم شده و از نشت این گاز جلوگیری می کند از طرفی این مکانیزم تعبیه شده باعث شده با طیف وسیعی از ابزارهای لاپاراسکوپی  در سایزهای مختلف  از 4,7تا 12,9میلی متری مطابقت کند.
سیستمی با نیروی کششی کمتر: سیستم سیل کردن و قسمت Housing کوتاهتر تروکار باعث می شود که حداقل نیرو به منظور وارد یا خارج کردن ابزارهای لاپاراسکوپی نیاز باشد.

 
DERMABOND ADVANCED™ Topical Skin Adhesive
چسب درموباند- چسب موضعی پوستی- با داشتن فرمولاسیون خاص سه فایده  را هنگام کاربرد فراهم می سازد:
• ایجاد استحکام و دوام بیشتر در محل برش حاصل از جراحی
• جلوگیری از تجمع باکتری ها در محل برش [2]
• ایجاد یک مانع انعطاف پذیر در مقابل باکتری ها[2]
 
 
 

Plus Antibacterial Sutures
تنها نخ  جراحی آنتی باکتریال  که  بطور تجاری دردسترس  می باشد:
• ایجاد استحکام کافی از محل برش جراحی در طول دوره حاد ترمیم زخم [4-3]
• جلوگیری از کلونیزه شدن  وتجمع عوامل  پاتوژن در اطراف نخ که اغلب باعفونت های محل جراحی(SSI)   توام می باشد [7-5].

 
 
 
 
.................................................
Refrences:

1. Rutkow IM Robbins AW. Demographic, classificaroty, and socioeconomic aspects of hernia repair in the United States. Surg Clin North Am. 1993:73:413-26
2. Bh e S, Rothenburger S, Spangler DJ, Dito M. In vitro assessment of microbial barrier properties of Dermabond Topical Skin Adhesive. Surg Infect (Larchmt). 2002;3(3):251-257.
3. Ethicon, Inc. or Ethicon Endo-Surgery, Inc., Data on file
4. Wound Closure Manual. 2007. Ethicon, Inc
5. Ming X, Rothenburger S, Nichols MM. In vivo and invitro antibacterial efficacy of PDS Plus (polidioxanone with triclosan) suture. Surg Infect. 2008;9(4):451-457.
6. Ming X, Rothenburger S, Yang D. In vitro antibacterial efficacy of Monocryl Plus Antibacterial Suture (poligelcaprone 25 with triclosan). Surg Infect. 2007;8(2):201-207.
7. Rothenburger S, Spangler D, Bh e S, Burkley D. In vitro antimicrobial evaluation of coated Vicryl Plus Antibacterial Suture (coated polyglactin 910 with triclosan) using zone of inhibition assays. Surg Infect. 2002;3(suppl):S79-S87.
 
لیست تخصص های پزشکی